|
Законът за местното самоуправление и местната администрация ги определя като основни административно-териториални единици, в които се осъществява местното самоуправление. Местното самоуправление се осъществява от областната и общинската администрация.
Като основна административно-териториална единица, в която се осъществява местно самоуправление, Конституция определя общината. Общините могат самостоятелно да формират и своята структура на управление, както и самостоятелно да формират персоналния състав на своите органи. Местното самоуправление в общината се изразява в правото на гражданите самостоятелно или чрез избрани от тях органи в рамките на предоставената им компетентност да решават въпроси от местно значение.
Областта е административно-териториална единица, която координира дейностите в стопанския, социалния и културния сектор. Управлява се от областен управител, назначаван от правителството. В България има 28 области. В трансграничната област България - Румъния има 8 области.
Местните съвети на общините в Румъния са съвещателен орган със седалище във всяка община. Местният съвет се състои от съветници, избрани чрез всеобщо, равно, пряко и свободно гласуване, при условията, предвидени в Закона за местните избори. Кметът на общината се избира съгласно закона и се утвърждава от съда. Кметът изпълнява длъжността публична власт, съгласно закона. Кметът осигурява спазването на основните права и свободи на гражданите, разпоредбите на Конституцията, прилагането на законите, постановленията на президента на Румъния, решенията и наредбите на правителството и решенията на местния съвет. За осъществяване на правомощията, дадени от горепосочените нормативни актове, кметът се ползва от специализиран апарат, който ръководи, а той се подпомага от двама заместник-кмета, един държавен администратор и един секретар на общината (държавен служител). Кметът, заместник-кметът, държавният администратор, секретарят на общината заедно със специалната апаратура представляват ОБЩИНА, функционална структура с постоянна дейност, която изпълнява решенията на Общинския съвет и разпоредбите на кмета, решавайки настоящите проблеми на местната общност. В трансграничния регион България - Румъния има 7 местни общински съвети.