Централизирано предоставяне на широк кръг електронни услуги предвиждат първите утвърдени от ДАЕУ секторни стратегии за електронно управление
Централизирано предоставяне на широк кръг електронни услуги и изцяло цифрово взаимодействие с потребителите предвиждат първите утвърдени от председателя на ДАЕУ секторни стратегии за електронно управление - на Агенция "Митници" и на НОИ.
Централизирано предоставяне на широк кръг електронни услуги и изцяло цифрово взаимодействие с потребителите предвиждат първите утвърдени от председателя на Държавната агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ) секторни стратегии за електронно управление - на Агенция „Митници“ и на Националния осигурителен институт (НОИ).
Актуализираната Секторна стратегия за развитие на електронното управление в Агенция „Митници“ „е-Митници“ 2016-2025 г. и разработената изцяло нова Секторна стратегия за развитие на електронното управление на Националния осигурителен институт „е-Осигуряване“ 2018-2023 г. бяха съгласувани успешно в рамките на Експертния съвет за интеграция на информационните ресурси към Председателя на ДАЕУ и в изпълнение на разпоредбите на Закона за електронното управление (чл. 7в, т. 4 и т. 11 от ЗЕУ). Двата стратегически документа определят цялостната визия на двете администрации в областта на електронното управление, базирана на реалистични и постижими цели и конкретни стъпки.
Агенция „Митници“ планира въвеждане на нови електронни услуги с висок обществен ефект и обвързването им със специализираните информационни системи на АМ, насърчаване на осведомеността и подкрепа на потребителите при ползването на електронни услуги и повишаване на тяхната достъпност, предвижда стратегията за е-Митници до 2025 година. Документът обвързва постиженията на митническата администрация в областта на електронното управление както с националните, така и с европейските стратегически инициативи за модернизиране на митническото законодателство на ЕС, e-Customs и e-Excise - за нова електронна митническа безкнижна среда, за изцяло електронно общуване в митническата област в ЕС.
Секторната стратегия за развитие на електронното управление в Националния осигурителен институт – „e-Осигуряване” 2018-2023 г. и пътната карта за нейното изпълнение развиват визията за сектора в пет стратегически направления. Сред тях са разработване на бизнес модели за автоматизиране на работните процеси, интеграция на регистри, дигитализация на източниците на социалноосигурителна информация; поетапно развитие и въвеждане на Институционална архитектура на НОИ; оперативна съвместимост и междуведомствен обмен на информация и данни с други ведомства, както и централизирано предоставяне на електронни административни и справочни услуги през Единен портал за електронни услуги на НОИ.
През следващите пет години НОИ предвижда усъвършенстване на съществуващи системи в обхвата на Единна информационна система на социалното осигуряване, изграждане и развитие на Интегрирана информационна система за пенсиите и функциониране на цялостно Електронно осигурително досие. До 2023 г. Единната информационна система на социалното осигуряване на НОИ ще бъде свързана с хоризонталните и централизираните системи на електронното управление. Предвижда се и разработване на цялостна Концепция за развитие на Справочно-аналитична платформа на НОИ.
Изработването на секторни стратегии, цели и дейности на ниво държавни органи и териториални администрации, като елемент от общата стратегия за развитие на електронното управление в Република България, е приоритет в политиката по е-управление през 2018 година.
Източник: e-gov.bg
Добавете коментар